Badem Unu ile Neler Yapılır?

Badem Unu ile Neler Yapılır?
En popüler glutensiz un çeşitlerinden biri olan Badem Ununa Siyez Evi farkıyla daha yakından bakıyoruz.

Badem Unu ile Badem Tozu Aynı Şey mi?

Asırlar boyunca bilinen en sağlıklı kuru yemişlerden olan badem her dönemde insanların severek tükettiği bir gıda olmayı sürdürmüştür. Kötü kolesterolle savaşan ve kalp için bir koruyucu görevi üstlenen bademin ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirerek yaşlanma etkilerini en aza indirdiğini biliyoruz. Tabii tüm bu etkilerini zengin içeriğine borçlu. Önemli miktarda lif ve protein kaynağı olan badem, yaşamın devamını sağlayan ve metabolizmayı güçlendiren en temel mineralleri barındırıyor. Kalsiyum, magnezyum, selenyum, çinko, potasyum, E ve B vitamini içerikleriyle vücuttaki serbest radikallerle savaşıyor ve kanser çeşitlerine karşı koruyucu bir kalkan inşa ediyor. Kan şekerini kontrol altına alan faydalı yağ asitleriyle diyabet tehlikesini en aza indiriyor, içeriğindeki liflerle damarlardaki toksinleri temizliyor. Bademin en bilinir özelliği ise antiaging etkisi. İçerdiği epikateşin (epicatechin),kateşin (catechin),quescetin, isorhamnetin ve kaempferol maddeleri, UV ışınları ve hava kirliliği gibi olumsuz etkilerin sebep olduğu hasarlarla savaşabilen antioksidanlar. Bu nedenle cilt kanserine yakalanma ihtimali badem sayesinde en aza indirilebiliyor. Kilo vermek isteyenlerin diyetlerinde yer alması gereken bu özel yemiş, posa ve doymamış yağ içeriği sayesinde tok tutma özelliğine de sahip. Ayrıca liflerin etkisiyle hazmı rahatlattığı bilinmekte. 

Tüm bu saydığımız faydalı etkilerle donatılmış olan bademin her damak tadını karşılayan aromatik tadına da ayrıca değinmek gerek. Tüm yemeklerde, tatlılarda, unlu mamullerde kullanılabilen ve hazırladığınız tarifin lezzet seviyesini artıran bademi tüketmenin en kolay yollarından biri ise onun ununu tercih etmektir. Badem unu, özenle seçilen çiğ bademlerin hiçbir işleme, katkı maddesine ya da koruyucuya ihtiyaç duyulmadan toz haline getirilmiş formudur. Badem Tozu ya da Toz Badem olarak da bilinen badem unu, beyaz una göre oldukça sağlıklı hatta ondan daha lezzetli bir alternatiftir.
 

Badem Unu Faydaları

Protein yönünden çok zengin olan badem unu, uzun süreli tokluk verdiği ve faydalı yağ asitleri içerdiği için diyetlerinde belirli bir disiplini benimsemiş kişiler tarafından gönül rahatlığıyla tüketilir. Oldukça besleyici olan bu özel unun en önemli özelliği ise Glutensiz Un Çeşitleri ailesinin en lezzetli üyelerinden biri olması. Gluten içermeyen bademin özenle öğütülmesinden elde edilen Glutensiz Badem Unu, gluten intoleransı bulunan kişiler ve çölyak hastaları için güvenli bir beslenme kaynağı haline gelir. Vegan beslenmeye de uygun olan badem unu Vegan Unlar grubunda öne çıkan en aromatik seçeneklerden. Üstelik karbonhidrat oranı az olduğu için ketojenik diyetler için bile uygun. Ketojenik Diyet Unları içinde en meşhur un çeşidi diyebiliriz onun için. 
 

Badem Unu Nerelerde Kullanılır?

Tatlı-tuzlu her tarife çok yakışan Badem Unu ile ilgili onlarca tarif bulabilirsiniz. Kendi tariflerinize de hayat verebilirsiniz. Badem ununun kullanıldığı en önemli tatlı sanırız makaron çeşitleri. Kavala kurabiyesi, acıbadem kurabiyesi gibi çeşitler de badem ununun başrolde olduğu tatlılardan. Onu pankek, kurabiye, keşkül, krep, kek, pasta çeşitlerinde güvenle kullanabilirsiniz. Badem ununun kullanım noktalarında elbette tuzlu seçenekler de var: Badem ununu poğaça, pilav, krep hatta çorba tariflerinde de sıklıkla görebilirsiniz. Badem unundan doyurucu ve besleyici bir glutensiz ekmek yapabilmeniz de mümkün. Bebek mamaları için de sağlıklı bir ham madde olan badem ununu bebek bisküvisi, bebek kurabiyesi gibi katkısız ve sağlıklı tariflerinizde kullanabilirsiniz. Tüm bu sayılan tarifleri badem ununun o kendine has eşsiz aromasıyla lezzetlendireceğinizi de unutmayın. 
 

Badem Unu Kilo Aldırır mı? 

Özellikle sporcu beslenmesi için ideal bir un seçeneği olarak öne çıkan badem unu, içerdiği yoğun lif ve protein oranları sayesinde, uzun süreli tokluk sağlayan, hazmı kolay ve kilo vermeye yardımcı bir un çeşididir. Karbonhidrat oranının az olması onu iyi bir diyet ürünü yapar. Bu nedenle badem unu ile dengeli ve sağlıklı birçok tarifi hazırlayabilirsiniz. Vücudun temel vitamin ve mineral oranlarını karşıladığı ve bol miktarda vitamin ihtiva ettiği için de güvenli bir beslenmeye imza atar. İşlenmiş şeker içermediği için tatlı ihtiyaçlarının en sağlıklı şekilde giderilmesinde etkilidir. 
 

Badem Unu Nerede Satılır?

Gıda sektöründe tedarikçiye güvenin esas olduğu noktada kalite konusundan ödün vermeyen nitelikli bir adrese güvenmekte yarar var. Siyez Evi farkıyla satış sunduğumuz badem unumuz seçme üreticilerden temin edilmiş 1. kalite bademlerden itinayla öğütülerek elde edilir. %100’ü bademden oluşan sağlıklı bir un seçeneğidir, içerisinde ilave koruyucu ya da sentetik herhangi bir aroma barındırmaz. Eşsiz kokusunu ve aromasını kaybetmeden taptaze paketlenen badem unumuz en özenli şekilde kapınıza kadar ulaştırılır. Glutensiz Badem Unu Satın Almak için online siparişinizi hemen oluşturabilirsiniz.

 
İlgili Ürünler
Yükleniyor...
body whatsapp icon