Keçiboynuzu Unu Nasıl Kullanılır?

Keçiboynuzu Unu Nasıl Kullanılır?
Modern beyaz unların yerine tercih edebileceğiniz lezzetli, glütensiz ve sağlıklı bir seçenek arıyorsanız Keçiboynuzu Unu tam size göre!

Keçiboynuzu Unu Nedir?

Harnup yöresel adıyla da bilinen keçiboynuzu, Akdeniz ikliminde yetişen, baklagiller familyasına ait bir ağacın meyvelerine verilen isimdir. Unundan, özünden hatta tohumundan dahi faydalanılabilen Keçiboynuzu meyvesi tarih boyunca alternatif tıp alanında da kendine özel bir yer bulmuştur. Sert ve tatlı bir meyvedir. Sağlıklı yaşama değer verenlerin beslenme listesinde ilk sıraları alan keçiboynuzunun son dönemde unu daha revaçtadır.

Obezite, çölyak, geçici bağırsak sendromu gibi beslenmeye bağlı hastalıkların artışa geçtiği günümüzde glütenin yıkıcı zararlarından uzak durmak için glütensiz unlar tercih edilmektedir. Özellikle tatlı yapımında tercih edilen Keçiboynuzu Unu da glütensiz unlar kategorisinde hatırı sayılır bir yere sahip. Tek başına mucize bir gıda olan keçiboynuzu meyvesinin kurutulması ve incecik öğütülmesi ile elde edilen bu özel un, modern beyaz unun yer aldığı her tarifte güvenle kullanılabilir. Hatta şekerli tadı, aroması ve rengi sayesinde tariflerde tatlandırıcı, aroma verici, kıvam verici, renk verici olarak da görev alabilir. Kısaca, keçiboynuzu unu, bu özel meyvenin en kullanışlı formudur diyebiliriz.
 

Keçiboynuzu Tozu ve Unu Aynı Şey mi?

Kurutulmuş keçiboynuzu meyvesinin öğütülerek toz formuna getirilmesi ile keçiboynuzu unu elde edilir. Bu un, mikron boyutundaki tozlar halinde öğütüldüğü için Keçiboynuzu Tozu olarak da adlandırılmaktadır. Toz şeklinde olması onun katı, sıvı ya da jel formdaki tüm yiyeceklere kolaylıkla eklenebilmesini sağlar.
 

Keçi Boynuzu Unu Faydaları

Özellikle diyabet hastalarının çokça rağbet ettiği keçiboynuzu unu rafine şeker için ideal bir alternatiftir. Glisemik endeksi düşüktür. Kolesterolü düşürücü etkisi sayesinde kalp damar sağlığını korur. Enerji verici özelliği sayesinde vücudu zinde tutar ve gün içinde harcanan enerjiyi kişiye geri kazandırır. Kansızlık problemleri için destekleyici bir gıda takviyesidir. Lif ve posa bakımından zengin olması onu hazmı kolaylaştıran etkili bir besin haline getirir. Bağırsak florasının sağlığını destekler.

Keçiboynuzu Unu kalsiyum bakımından çok zengindir. İçerdiği kalsiyum sayesinde Romatoid artrit, osteoporoz, osteoartrit gibi kemik hastalıklarıyla savaşır. Bunun dışında magnezyum, sodyum, demir gibi temel mineralleri de ihtiva eder. Akciğerleri temizleyici özelliği de bulunan keçiboynuzu unu, sigara içmeden kaynaklı hasarların onarılması için uzmanlar tarafından önerilmektedir. Bunların yanı sıra solunumla ve alerjiyle ilgisi olan bronşit, astım gibi hastalıklara iyi gelmektedir. En önemli özelliklerinden biri ise antioksidan etkisi olmasıdır. Bu sayede hücre yenilenmesini destekler ve kanser hastalıklarına karşı koruyucu bir misyon üstlenir. 
 

Keçiboynuzu Ununu Nasıl Tüketmelisiniz?

Unlu mamuller denildiği zaman akla gelen tüm yiyeceklerde keçiboynuzu ununu kullanabilmeniz mümkün. Sütlü tatlılarda, kek, kurabiye, bisküvi gibi katı yiyeceklerde, bebek mamalarında, içeceklerde hatta ekmeklerde bile keçiboynuzu unu güvenle kullanılabilir. Tüm özelliklerinden faydalanabilmek için onu pekmez, smothie, yoğurt, granola ya da bal içerisine ekleyerek pratik ve hızlı şekilde tüketebilmeniz de mümkün.
 

Keçi Boynuzu Unu Diyette Yenir mi?

Düşük şeker ve yağ oranına sahip olan keçiboynuzu unu kilo aldırmaz. Besin değeri yüksektir, kalori değeri ise azdır. Doğal şekerden ve liften gelen metabolizmayı hızlandırıcı etki nedeniyle kilo vermeyi destekler. Bu nedenle diyet reçeteleri için önemli bir gıdadır. Glütensiz olduğu için sindirimi rahatlatıcı etkisi vardır. Hazmı kolaylaştırdığı için diyetlerinizin daha sağlıklı ilerlemesine yardımcı olur. 
 

Keçiboynuzu Unu Bebeklere Nasıl Verilir?

Bebeklerin ek gıdalara geçiş yaptığı 6. aydan sonra keçiboynuzu unu içeren besinleri onların öğünlerine dahil etmeye başlayabilirsiniz. Yoğurtla ya da bebek mamasıyla karıştırdığınız unu bebeklerinize güvenle yedirebilirsiniz. Alerjik olmadığı bilinen keçiboynuzu ununu bebeğinize vermeden önce yine de bir uzmana danışmanızda yarar var. Bu şekilde, porsiyonlara dikkat ederek ve bir uzmanın görüşünü alarak bebeğinizi keçiboynuzu unu ile tanıştırabilirsiniz.  
 

Keçiboynuzu Unu Fiyatı

Yukarıda birçok özelliğine değindiğimiz keçiboynuzu ununu elbette taze ve katkısız şekilde tüketmelisiniz. Bu açıdan güvenilir ürün arayışınızı sonlandırmak için buradayız! En doğal yöntemlerle hasat edilmiş ve kurutulmuş keçiboynuzu meyvelerinden özenle çekilen taptaze Keçiboynuzu Unu Satın Almak için siyezevi.com.tr’den online siparişinizi oluşturmanız yeterli. 
 
İlgili Ürünler
Yükleniyor...
body whatsapp icon