Karakılçık Buğdayı Nedir?

Karakılçık Buğdayı Nedir?
Genetiği değişmeden günümüze kadar ulaşmayı başarmış atalık tahılımız Karakılçık Buğdayına daha yakından bakıyoruz.

Karakılçık Buğdayı Nerede Yetişir?

Nesli tükenmekte iken hayata tekrar kazandırılan Karakılçık Buğdayı yerli buğdayların en önemlilerindendir. Besleyiciliği ve lezzetli tadı ile öne çıkan bu özel atalık tahılımızın endüstriyel üretimi çok yaygın olmasa da ona değer veren eller tarafından ekimi artırılmaya çalışılmaktadır. Başakları siyah renge çalan, adını da bu siyah başaklarından alan karakılçık buğdayı iri taneli ve sert bir tahıldır. Yeni nesil öğütme teknikleriyle öğütülmesi zor olan ve düşük kârlı bu buğday türümüz diğer buğdaylardan daha geri planda kalmıştır. Biçerdöver makinelerle hasat edilmesinin çok zor olduğu ve çoğunlukla orakla biçildiği bilinmektedir. Günümüzde Ege Bölgesi illeri başta olmak üzere Kastamonu, Hatay, Samsun, Adana, Tokat gibi illerde de üretilen karakılçığın ana vatanı yine ülkemiz topraklarıdır. Dolayısıyla en önemli atalık buğdayı cinslerindendir.
 

Karakılçık Buğdayının Faydaları

Düşük verimli olmasına rağmen karakılçık buğdayını özel kılan birçok sebep sıralayabiliriz. Öncelikle, Türk damak zevkini fazlasıyla karşılayan karakılçık buğdayının ağızda nefis bir tat bırakan, aromalı bir yapısı olduğunu hemen vurgulayalım. Bunun yanı sıra, modern tahılların sindirim sistemini zorlayan ve beslenme kaynaklı hastalıklara sebebiyet veren genetik değişimleri karakılçık buğdayında görülmez. Dolayısıyla bu özel buğday, sindirim sisteminin aşina olduğu tanıdık içeriklerden oluşur. Birkaç bin yıldır var olan ve genetiğini kaybetmeyen karakılçık buğdayı muadil tahıllara göre çok fazla besleyici özelliğiyle öne çıkar. Öyle ki besin değerleri modern buğdaya göre 50 kat daha fazladır. Düşük glisemik indeksi ile kontrolsüz şeker artışına sebep olmaz. Protein ve lif oranları bakımından zengindir. Cilt sağlığı için oldukça faydalı olan selenyumun kaynağıdır. A, E, K, C vitaminlerini ve demir, fosfor, potasyum gibi temel mineralleri ihtiva eder. Çok doyurucu bir tahıldır.
 

Karakılçık ile Karabuğday Aynı Şey mi?

İsim benzerliği nedeniyle birbirleriyle karıştırılabilen karakılçık ile karabuğday çok farklı gıdalardır. Karabuğday yeşil yapraklı bir bitkinin tohumudur ve tahıl tanelerine benzeyen yapısı sebebiyle karabuğday adını almıştır. Greçka adıyla da bilinen karabuğday aslında bir tahıl türü değildir. Üstelik glütensizdir. Karakılçık ise siyezden sonra gelen en ünlü atalık buğdayımızdır. Bir tahıl türüdür.
 

Karakılçık Buğdayı Gluten İçerir mi?

Az miktarda da olsa glüten içeren karakılçık buğdayı sindirim sistemi hassas olan ve çölyak hastalığı hariç glüten intoleransı gösteren kişilerce güvenle tüketilebilir. İçerdiği glüten çeşidi sindirim sisteminin aşina olduğu, genetik yapısı bozulmamış olan glütendir. Bu nedenle karakılçık buğdayının hazmı kolaydır. Hazım problemlerini en aza indirir ve bağırsakları yormayan bir sindirime imza atar. 
 

Karakılçık Buğdayı ile Ne Yapılır?

Karakılçık buğdayı, tahıl kaynaklı beslenme hastalıklarının artışa geçtiği günümüzde buğdayın aslında ne kadar doyurucu, besleyici bir gıda olduğunu bizlere tekrar hatırlatır. Saklaması ve tüketilmesi oldukça kolaydır. Bu nedenle üretimi yaygınlaştırılmaya başlanmıştır. Ekimi artırmak adına bazı belediyeler çiftçilerle birlikte sözleşmeli tarım modelini uygulamaktadır.

Karakılçık buğdayından elde edilen en önemli ürünler karakılçık unu ve bu undan elde edilen karakılçık ekmeğidir. Karakılçık unu, unun görev aldığı tüm yiyeceklerde gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Bunların dışında, karakılçık şehriyesi, karakılçık makarnası, karakılçık eriştesi ve karakılçık bulguru son dönemde yükselişe geçen karakılçık ürünlerindendir. 

Bu toprakların bizlere miras bıraktığı en değerli tahıllardan biri olan karakılçık buğdayını tanıtmak ve çoğaltmak amacıyla yola çıkan Siyez Evi’nde katkısız, tam tane Karakılçık Unu için online siparişinizi şimdi oluşturabilirsiniz. Atalık Unlar kategorimizde diğer katkısız un çeşitlerini de yine online olarak satın alabilirsiniz. 
 
İlgili Ürünler
Yükleniyor...
body whatsapp icon