Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?
Diyetlerdeki yerini daha da artıran Keten Tohumuna Siyez Evi farkıyla daha yakından bakıyoruz.

Keten Tohumu Nedir?

Keten tohumu, keten bitkisinden elde edilen küçük boyuttaki altın sarısı ya da kahverengi tohumlara verilen isimdir. Keten tohumu aslında tekstil sektöründe kullanılan değerli bir materyaldir. Pamuk kumaşlara oranla daha fazla sıvı emme kapasitesine sahip olan keten kumaşlar keten tohumundan yapılır. Keten Tohumu farklı bitki tohumlarıyla karıştırılarak bazı hayvan yemlerinde de yerini alır. Sağlıklı yaşama verilen önemin son dönemlerde artışa geçmesiyle keten tohumu diyetlerimizde de önemli bir alanı kaplamaktadır. Son dönemde yükselişte olan keten tohumu, içerdiği proteinler, lifler, sağlıklı yağlar ve diğer besin maddeleri açısından sağlıklı yaşamı destekleyen gıdaların başında gelir. Omega-3 yağ asitleri bakımından da oldukça yüksek bir gıdadır.
 

Keten Tohumu Ne İşe Yarar?

Topraksı bir aroması olan keten tohumu susam benzeri bir görünüme sahiptir. Genellikle bütün olarak tüketilen keten tohumunun bağırsakta emilimini rahatlatmak adına aslında öğütülerek tüketilmesi önerilir. Ana öğünlerde yardımcı bir gıda olarak tüketilmesi önerilen keten tohumu genellikle ara öğünlerde kilo verilmesi için spor ile desteklenerek kullanılmaktadır. Vegan beslenenlerin ihtiyacı olan B12 vitamini keten tohumunda yoğundur. Bu da keten tohumunu iyi bir beslenme elemanı yapmaktadır. 
 

Keten Tohumu Faydaları Nelerdir?

Fit ürünler üreten markalar tarafından müsli, granola gibi kahvaltılık gevreklerde sıklıkla kullanılan keten tohumu kişilerin özellikle ara öğünlerinde kurtarıcı bir besin olarak karşımıza çıkar. Salatalarda, sağlıklı smoothie’lerde, yoğurtlarla birlikte kolayca tüketilen keten tohumu birçok faydalı özelliğiyle sağlıklı bir gıda olarak güvenle tüketilebilir. 

Lif açısından oldukça zengin olan keten tohumu tok tutma özelliğiyle kilo vermek isteyen kişilerin öğünü için etkili bir gıdadır. Ancak onu sadece kilo verdiren bir beslenme elemanı saymak yanlıştır. Çözünmez ve çözünür olan lifleri bir arada barındıran keten tohumu, kan şekerini kontrol oaltına alarak kolesterolü de düşürmeye yardımcı olmaktadır. Bu da onu kalp dostu bir gıda ve şeker hastalığı için ideal bir besin kaynağı yapar. “Yüksek tansiyonu düşürme” konusu üzerindeki etkileri araştırılan keten tohumunun üzerinde çalışılan hastalarda kötü kolesterolü azaltarak vücudun tuz dengesini koruduğu görülmüştür. Keten tohumu içerisindeki lifler safra tuzlarına bağlanarak ve kolesterolü karaciğere yönlendirerek tuz kontrolü sağlamaktadır.  Bağırsak sağlığını gözeten keten tohumunu hazım sorunları için de kullanabilirsiniz. Hazım sorunlarının beyin fonksiyonları ve ruh sağlığı açısından etken bir sıkıntı olduğunu düşünürsek keten tohumu tüm bu olumsuzlukları gidermede etkili bir gıdadır. 

Yapılan son araştırmalara istinaden bitki kökenli bir gıda olan keten tohumun içinde bulunan lignan bileşiğinin kanser riskini azaltan özellikleri saptanmıştır. Lignan bileşiği diğer bitki tohumlarına oranla keten tohumunda 400 kat daha fazladır. Uzmanlar lignanın özellikle yaş almaya bağlı olan olumsuz etkileri azaltmasına ve hücre yenileyici faydalarına dikkat çekilmiştir. 

Keten Tohumu Özellikleri ayrıca kalp damar sağlığını koruma, bağışıklık sistemini güçlendirme, kemik ve kas sağlığını koruma, inflamasyonu azaltma gibi ekstra seçeneklerle öne çıkmaktadır. Keten tohumu Omega-3 yağ asitleri, protein, temel vitamin ve mineraller, lifler açısından oldukça zengin  bir besindir.
 

Keten Tohumunu Nasıl Tüketmelisiniz?

Keten tohumu yiyeceklerin içinde genellikle bütün halde kullanılmaktadır. Aslında tane olarak tüketilmesi hazım sorunları yaratarak şişkinliğe sebep olur. Bağırsaklarda tamamen emilmeyen keten tohumun faydalarından tam olarak yararlanamayabilirsiniz. Bu nedenle çiğneyerek ya da baharat öğütücü cihazlarla çektirerek tüketebilirsiniz. Çekilmiş keten tohumu çabuk bayatlayacağı için yiyebileceğiniz kadar keten tohumu satın almanız önerilir. 
Keten tohumunu katacak bir gıda ürünü bulamadıysanız tohumları çiğneyerek tüketebilirsiniz. Kendi hazırladığınız sağlıklı sıvı karışımlarına, çaylara ya da smoothie’lere ekleyerek onu yine kolayca tüketebilmeniz mümkün. Günlük ihtiyaç duyulan protein ve omega-3 için keten tohumunu tercih ettiğiniz sağlıklı bir yoğurtla birlikte tüketebilirsiniz. Ayrıca salatalarınızın besin değerini artırmak için yine keten tohumundan yardım alabilirsiniz. 
 

Keten Tohumu Zayıflatır mı?

Kilo verme konusunda yulaf ile rekabet eden keten tohumu iştah azaltıcı bir etkiye sahiptir. İçerdiği lifler sayesinde kişiye uzun süre tokluk sağlayan keten tohumu gün içerisinde kan şekerini dengede tutarak vücudun gereksiz şekilde insülin salgılamasının önüne geçer. Bu nedenle olur olmaz zamanlarda atıştırmalık ve tatlı yeme ihtiyacı duymazsınız. Egzersizleriniz arasındaki öğünlerde tüketeceğiniz keten tohumu, içerdiği omega-3 yağ asidi sayesinde vücudun ihtiyacı olan enerjiyi karbonhidratlar yerine yağ asitlerinden karşılayacaktır. Bu da egzersizler sırasında daha fazla yağ yakımını destekler. "Keten Tohumu Ne Kadar Tüketilmeli?" sorusunun ise aslında belirli bir cevabı yok. Keten tohumunun içeriğindeki lifi kontrollü kullanmak oldukça önemli. Fazla tüketimi hazımsızlık, şikinlik, ishal gibi dindirim sorunlarına sebep olabilmekte. Bu nedenle keten tohumunu günde 4-5 kaşıkla sınırlamak yerinde olacaktır. 
 

Keten Tohumu Satın Almak İçin…

Keten Tohumu satın alma noktasında birçok adresle haşır neşir olabilirsiniz. Ancak en taze ve en kaliteli tohumlar için daha uzağa gitmenize gerek yok. Güvenilir bir adresten Keten Tohumu Satın Almak için Siyez Evi size yetecektir. Butik fırınında ürettiği sağlıklı alternatiflerde de kendi keten tohumunu kullanan Siyez Evi, en kaliteli ürünlerle sizleri buluşturur. Uygun fiyatlı keten tohumu satın almak için sitemizi hemen online ziyaret edebilirsiniz. 

 
İlgili Ürünler
Yükleniyor...
body whatsapp icon