Neden Kaya Tuzu Kullanmalıyız?

Neden Kaya Tuzu Kullanmalıyız?
Son dönemde faydaları daha çok anlaşılan, deniz tuzuna ve Himalaya tuzuna iyi bir alternatif olan Çankırı Kaya Tuzuna Siyez Evi farkıyla daha yakından bakıyoruz.

Kaya Tuzu mu Sofra Tuzu mu?

Piyasada çok fazla tuz çeşidi bulunur. Bu tuzlar çoğunlukla deniz suyundan, bol mineral içeren su kaynaklarından ya da tuz madenlerinden elde edilir. En yaygın kullanılan sofra tuzunun çoğunlukla yer altı suyu kaynaklarından elde edildiğini biliyoruz. Bu da kirlilik oranının çok fazla olduğu anlamına gelmekte. Bu kirliliği ortadan kaldırmak için sofra tuzu birçok işleme maruz kalır. Bu nedenle işlenmiş olan sofra tuzunda oldukça homojen ve akar bir yapı gözlemleriz. Bu kusursuzluk bize aslında bu estetik görüntüye ulaşmak için bu tuzun ne kadar fazla kimyasal işlemden geçtiğini anlatır. Rafinasyon işlemleri için içindeki mineral oranlarından olan ve faydalı elementlerini kaybeden softa tuzu aslında sadece damak tadını artıran işlevsiz bir baharat konumundadır. Üstelik kan basıncını aşırı derece yükselten, zararlı etkileri olan bir tuz çeşididir. Çünkü rafinasyon işleminde içerdiği faydalı birçok mineral ve iz elementleri kaybolur. Geriye kalan madde, topaklanan ve akmayan bir yapıya sahip olduğu için sodyum alumino ve silikat alumino-kalsiyum gibi topaklanma önleyiciler eklenerek tuza akar bir yapı sağlanır. Sofra tuzundan biraz daha sağlıklı bir alternatif gibi gösterilen deniz tuzu da yine benzer rafinasyon işlemlerinden geçirilir; sodyum oranları ise sofra tuzundaki kadar yoğundur.
Tam bu noktada rafine tuza ideal bir alternatiften bahsedebiliriz, o da kaya tuzudur. Kaya tuzu denildiği zaman aslında rafine edilmemiş, en saf halde karşımıza gelen doğal bir tuzdan bahsediyoruz. Peki, kaya tuzu nedir? Soruyu şu şekilde de sorabiliriz: “Kaya Tuzu Ne İşe Yarar?
 

Kaya Tuzu Nedir? 

Sodyum klorürün işlem görmemiş, en saf mineral haliyle karşımıza çıktığı Kaya Tuzu, göl veya deniz suyunun zamanla tortul hale gelip kayaçlaşması sonucu oluşur. Milyonlarca yıl öncesine tarihlenen bu tortullar, insanın henüz var olmadığı, doğanın en temiz ve en saf olduğu dönemlerden mirastır; bu nedenle bozulmadan ve kirlenmeden günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. İçerisinde 80’den fazla mineral ihtiva eden kaya tuzu için vücut için oldukça faydalı bir gıda diyebiliriz. Rafinasyon işlemlerinden geçirilmeye ihtiyacı yoktur; çoğunlukla ahşap tokmaklarla taş değirmenlerde öğütülerek elde edildiği için içerik yapısı korunmuştur. Kimyasal herhangi bir katkı maddesine ihtiyaç duymaz. 
 

Kaya Tuzu Nerelerde Kullanılır?

Kaya tuzunun özelliklerine değindiğimiz bu sırada hemen şu soru akıllara geliyor: “Kaya Tuzuyla Neler Yapılır?” Kaya tuzu, sofra tuzunun kullanıldığı her alanda gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Yoğun yapısı dolayısıyla sofra tuzundan daha az miktarlarda kullanabilirsiniz. Tuzunuzun mineral değerlerinin kaybolmaması için onu pişirme işlemlerinin en sonunda eklemeye özen göstermelisiniz. Bunun dışında kaya tuzu,hazım sorunlarını gidermek, toksin atmak, kan basıcını dengelemek, minerallerin ve suyun vücuttaki emilimini artırmak, solunumu düzenlemek gibi faydalı etkileri sebebiyle takviye gıda olarak değerlendirilebilir. Harici olarak da kullanılan kaya tuzu bazı cilt bakım ürünlerinde, sabunlarda karşımıza çıkar. Cildin Ph dengesini düzelten kaya tuzu, sivilce, akne gibi cilt sorunlularını engellemek ve bu süreçte cildinizi kurutmamak için seçilmiş ideal bir bakım ürünüdür. Son dönemde teknik cihazların yaydığı zararlı radyasyonu alması, mekanları ferahlatması, istenmeyen kokuları gidermesi için kaya tuzu lambaları üretilmiştir. Bu kaya tuzu lambaları ortamdaki negatif iyonları, havadaki zararlı bakterileri temizlediği ve solunuma yardımcı olduğu için sevilerek kullanılmaktadır. Kaya tuzunun diğer faydalarına ayrı bir başlıkta detaylıca değiniyor olacağız.
 

Hangi Kaya Tuzu Daha İyi?

En İyi Kaya Tuzu Hangisi?” noktasında ilk bakışta Himalaya kaya tuzu çeşitlerinin yükselişte olduğunu görebiliyoruz. Himalaya tuzu olarak ünlenenen ve günümüzde çoğunlukla Pakistan, Khewra dağındaki tuz madeninden çıkarılan bu tuz bir kaya tuzu çeşididir. Yaşam için gerekli neredeyse tüm temel mineralleri barındırır. Ancak ağır metalleri de içerebilir. Örneğin eser miktarda içerdiği demir minerali bunlardan biridir. Hatta bu nedenle hafif pembe bir renge sahiptir. Bunun yanı sıra sofra tuzundaki gibi yoğun sodyum oranlarıyla göz çarpar. Buna alternatif olarak, ülkemizde Çankırı ili sınırları içindeki  kaya tuzu mağaralarından elde edilen Çankırı Kaya Tuzu için dünyanın en saf ve en sağlıklı tuzu diyebiliriz. Çünkü Çankırı tuzunda ağır sodyum oranlarından ve ağır demir oranlarından bahsedilmez. 84 adet doğal minerali barındırdığı için oldukça sağlıklıdır. Büyük tuz kristallerinin el ile kırılmasıyla küçük tuz kristalleri elde edilir; bunlar manuel yöntemlerle ve yüksek hassasiyetlerle içindeki siyah tuzlardan arındırılır. Böylelikle yapısındaki herhangi bir kimyasal ya da sentetik bir maddeden söz edilmez.
 

Çankırı Kaya Tuzu Faydaları 

Gerçek Kaya Tuzu” olarak nitelendirilen Çankırı kaya tuzu, vücut için birçok faydalı etkisiyle öne çıkar. Yemeklerinize özel bir lezzet vermesi dışında tuzdan faydalı birçok etki alma fikri kulağa oldukça hoş gelmektedir. Bu etkileri şöyle özetleyebiliriz:

* İçerdiği Potasyum sayesinde kas ağrılarını hafifletir, kas spazmlarını rahatlatır ve romatizmal hastalıkların etkisini azaltır.
 * Vücuda rahatlık ve zindelik kazandırdığı için depresyon, kaygı bozukluğu gibi stres kaynaklı olumsuzluklarla savaşır. 
* Dahili ve harici kullanımlarda akneler ve cilt lekeleri gibi cilt kusurlarıyla savaşır. Üstelik harici kullanımlarda cildi kurutmayan özel bir cilt bakım ürünü haline gelebilir. 
*  Yine harici bir kullanım örneği olarak, içinde Çankırı kaya tuzu çözdürülmüş olan ılık suda ayaklarınızı dinlendirebilirsiniz. Bu sayede ayak ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.
* Limon suyu ile bir arada kullanılarak bağırsak zararlılarını vücuttan uzaklaştırır.
* Minerallerin hücresel emilimini artırır. Bu şekilde vücudun Ph dengesini korur ve toksin atımını sağlar.
* Bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunur.
* Solunum hastalıklarına iyi gelir
* Uykusuzluğu önler.
* Kan basıncını dengeler, damar sağlığını korur. 
* Çankırı kaya tuzu, lamba formuna getirilerek sürekli ısıtılmak suretiyle havaya negatif iyonlar salar, ortamdaki zararlı elektriği nötrler ve baş ağrılarını engeller. 
 

Çankırı Kaya Tuzu Hangi Markette Satılır?

Biz, Siyez Evi butik fırınında tariflerine hayat verdiğimiz tuz içeren tüm ürünlerimizde Çankırı kaya tuzu kullanmaktayız. Dünyanın en iyi tuzları arasında gösterilen, milyonlarca yıllık bir geçmişe sahip olan Çankırı kaya tuzunu sizlerin de gönül rahatlığıyla tüketmesini istiyoruz. Bu nedenle onu en kristal ve en doğal formu ile satışa sunduk. Siz de Çankırı kaya tuzu yerine sıradan göl ya da deniz tuzu çeşitleriyle muhatap olmadan güvenilir bir adresten Çankırı Kaya Tuzu Satın Alabilirsiniz. Çankırı Kaya Tuzu Fiyatı konusunda da uygun oranlara sahip olan Siyez Evi’ni online olarak hemen ziyaret edebilirsiniz.
 
İlgili Ürünler
Yükleniyor...
body whatsapp icon