Siyez Bulgurunun 9 Değerli Faydası

Siyez Bulgurunun 9 Değerli Faydası
Siyez Bulgurunun 9 değerli faydası nedir? Binlerce yıllık geçmişe sahip olan Siyez buğdayının insan sağlığı açısından birçok faydası bulunmaktadır.

Siyez Bulgurunun Faydaları

Siyez Bulguru, buğdayların atası olarak bilinen ve binlerce yıllık geçmişe sahip olan Siyez buğdayından elde edilen bir besindir. Genetiğinin bozulmamış olması Siyez bulgurunun en önemli özellikleri arasında yer alır. Tadı diğer bulgur çeşitlerinden daha lezzetli olan Siyez bulgurunun besin değerleri incelendiğinde kilo aldırmayan bir içeriğe sahip olduğu görülür. Karbonhidrat değeri oldukça düşük olmasına karşın protein değeri çok yüksektir. Bunun yanı sıra kolesterol içermez. Hücre yapısını koruyucu özelliğiyle yaşlanmayı geciktirir. Nuh Peygamber zamanından beri dünya üzerinde olduğu bilinen Siyez bulguru Kastamonu yöresinde yetişir. Yörede ünlü bir bakliyat olan Siyez bulgurunun faydaları saymakla bitmez. İşte, biz de aşağıda Siyez Bulgurunun 6 değerli faydasına değiniyoruz.

Siyez Bulguru Posa/Lif Bakımından Oldukça Zengin

Siyez bulguru posa/lif bakımından çok zengin bir besindir. Bu yönüyle kandaki yağları düşürücü bir özelliğe sahiptir. İçeriğindeki B1 vitaminleri ile sinir ve sindirim sistemini iyileştirici özelliği bulunur. Siyez bulgurunun toplam yağ oranı düşük olduğu için ve doymamış yağ içerdiğinden sağlıklı bir besin maddesidir. Bu yönüyle kilo aldırmayan bir içeriği vardır. Lifli yapısı sayesinde sindirimi kolaylaştırır. Bunun yanı sıra lifli yapısıyla bağırsakları temizlemede de önemli rol oynar. İçeriğinde doymamış yağ bulunduğu için kalp ve damar sağlığına faydalıdır.

Siyez bulguru elde edilirken pişirme ve kurutma işlemlerinden geçtiği için yapısında fitik asit bulunmaz. Yüksek mineral ve selüloz içeren Siyez bulguru besin emilimini hızlandırır, kabızlığı ve kolon kanserini önler. Diğer bakliyatlarla kıyaslandığında Siyez bulgurunun dünyadaki en önemli besin kaynaklarından biri olduğu anlaşılır. Siyez bulguru çok dayanıklı bir ürün olduğu için uzun süre küflenme olmadan saklayabilirsiniz. Siyez bulguru ve birçok siyez ürünleri için Siyez Evi'ni ziyaret edebilirsiniz. 

Siyez Bulguru Kanserden Korur

Siyez bulguru vücudunuzda ortaya çıkabilecek kanser çeşitlerine karşı oldukça faydalıdır. Bunun yanı sıra almış olduğunuz besinlerin sindirimini hızlandırır. En önemli faydalarının arasında kan şekerini düşürmesi gelir. Anne sütünü artırıcı özelliği olduğu için emziren anneler için de çok faydalıdır. Siyez bulgurunun yapısında bol miktarda folik asit bulunduğundan anne adaylarının ve bebeklerin tüketmeleri tavsiye edilir. Siyez bulgurundan yapılan besinler tüketildiği zaman şişkinlik yapmaz. Ayrıca, Siyez bulguru cilt sağlığı için de faydalıdır. Bol miktarda tükettiğiniz Siyez bulguru sayesinde vücut deriniz sağlıklı bir görünüm kazanır. Cilt hastalıklarını da önler. Siyez bulguru diğer bulgur cinslerine göre daha yağlıdır. Ayrıca, Lutein bakımından zengin olduğu için göz sağlığınızı koruyucu bir besin maddesidir. Radyasyonu emmeyen ve radyasyona karşı çok dayanıklı olan Siyez bulgurunu birçok ülke askeri ve sivil amaçlar için stokta tutar.

A,B ve E Vitaminleri Yönünden Zengin

Siyez Bulgurunun 6 değerli faydası; içeriğindeki A,B,E vitaminleri ile zengin bir besin kaynağıdır. Siyez bulguru taş değirmenlerde çok fazla işlem görmeden elde edildiği A,B ve E vitaminleri yönünden zengindir. Siyez bulguru elde edilirken kabukları fazla ayıklanmaz. Sindirimi yavaş olduğu için kan şekerini yavaş yükseltir. Vejetaryen bir hayat görüşüne sahipseniz sofranızdan protein yönünden zengin Siyez bulgurunu eksik etmemelisiniz. Son dönemde gluten alerjisine yakalanan hasta sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Yapılan bir araştırmanın sonucuna göre Siyez Buğdayı ve birkaç çeşit buğday türünün daha az alerjik etkiye sahip olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Araştırmanın bu bulgusuna göre daha az alerjenik buğday araştırılabilir ve gluten alerjisi olan hastalara gıda alerjisinin yok edilmesi veya tedavi edilmesinde ana bitki olarak kullanılabilir. Kilo vermek için en önemli ayrıntılardan biri de düzenli çalışan bir sindirim sistemidir. Dolayısıyla, düzenli olarak alacağınız prebiyotikler kilo vermenize yardımcı olur. Siyez bulguru sindirim sisteminizi düzenleyecek bir prebiyotik görevi göreceğinden daha kolay kilo verebilirsiniz.

Tip 2 Diyabete Yakalanmayı Geciktirir

Siyez bulguru Tip 2 diyabetin ortaya çıkmasını geciktirebilir. Yapılan bir çalışmada dokuz hafta boyunca emmer, siyez, kavuzlu, çavdar unu ve rafine buğday dahil beş farklı beslenme rejimi uygulandı. Çalışma sonucunda çavdar düşük bir akut glisemik tepkiye yol açtı. Buğday grubu, HDL kolesterolü ve toplam kolesterol düzeyinde artışa neden oldu. Bu çalışmanın sonucunda eski buğday beslenme tipinin gelişiminin önlenmesine veya gecikmesiyle eşit olarak glikoz ve yağ metabolizmasına ilişkin hücre üretimini azalttığı sonucu ortaya çıktı. Buna göre, diyabet hastalarına en uygun bakliyatın siyez bulguru olduğuna kanaat getirebiliriz. Siyez bulgurunu bolca tüketerek hem şekerinizin yükselmesini önleyebilir hem de Tip 2 diyabetin daha geç ortaya çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Hastalanmanızı Önler

Siyez bulguru fenolik asit bakımından zengin bir besin maddesidir. Fenolik asitler bazı bitkilerin, meyvelerin ve sebzelerin tüketilmesi yoluyla vücuda alınır. Siyez bulgurunu bolca tüketerek oksidatif hasar ve koroner kalp hastalığı, felç gibi hastalıklardan korunabilirsiniz.

Göz Sağlığınızı Korur

Siyez buğdayının çimlenme zamanı sağlığımıza yararlı olabilir. Emmer ve siyez üzerine yapılan bir çalışmada bitkilerin taşıdığı karotenoidlerin çimlenme zamanı ve aydınlatma koşulları incelenmiştir. Siyez ve emmerin filizlenme sırasında karotenoid seviyesinin ışığa maruz kaldığında önemli ölçüde arttığını ortaya çıkarmıştır. Diyet karotenoidlerinin bazı hastalıkların riskini düşürdüğü ve bunun sağlığımız için yararlı olduğu ortaya çıkarılmıştır. Antioksidanlar sayesinde karotenoidler insan sağlığı için yarar sağlar. Siyez buğdayında bulunan Lutein, zeaksantin ve beta-karoten göz sağlığınızı korur. Bu maddeler gözünüze giren zararlı ışığı emebilir.

Oksidatif Stresi Siyez Bulguru ile Yenin

Siyez bulguru sayesinde oksidatif hasar ve stresten korunabilirsiniz. Oksidatif stres kansere kadar sürükleyen bir rahatsızlıktır. Siyez bulgurunun içeriğinde yer alan antioksidan maddeler vücudunuzda oksidatif stresin ve hasarın oluşmasını önler. Böylece hem oksidatif stresten uzak kalırsınız hem de kansere yakalanmazsınız. Beslenmenize eklediğiniz siyez bulguru sayesinde kanserin yanı sıra kalp hastalıklarına yakalanma ihtimaliniz bulunmaz. Ayrıca, siyez bulguru içeriğinde bulunan yüksek beta-glukan kanınızdaki kolesterolü düşürücü etki gösterir. Kan şekerinizi yükseltmez.

Alzheimer ve Osteoporoza Karşı Koruyucu Etkisi Var

Siyez bulgurunun içeriğinde betain bulunur. Bu madde sayesinde inflamasyona yol açan tüm olumsuzlukları %20 oranında düşürür. Ayrıca, betain oksidatif stresi de önleyen bir maddedir. Böylece, siyez bulguru hem bağışıklık sistemini güçlendirir hem de kalp damar hastalıkları, alzheimer, osteoporoz bilinç bulanıklığı gibi hastalıklara da karşı koruyucu etkisiyle ön plana çıkar.

Bağırsaklarınızı Çalıştırır, Bu Sayede Sağlıklı Şekilde Zayıflayabilirsiniz

Siyez bulguru konstipasyonu olan kişilerin bağırsak hareketliliğini sağlar. Bağırsak hareketliliği için siyez bulgurunu yoğurda 1-2 yemek kaşığı ekleyerek yemeniz yeterlidir. Siyez bulgurunda yüksek oranda bulunan lifler ağrı, şişkinlik ve kabızlık semptomlarını azaltmada birebirdir. Pek çok kişi kilo vermek üzere ekmeği ya da tahıl ürünlerini keser. Fakat karbonhidrat alımını azaltmak vücudunuzdaki glikojen depolarının hızla boşalmasına neden olur. Sonuç olarak kendinizi halsiz ve yorgun hissedersiniz.

Uzun süre bu şekilde beslendiğinizde vitamin ve minerallerden yoksun kalırsınız. Bunun yanı sıra kan yağlarınız ise yükselir. Kilo vermek üzere sürdürdüğünüz diyetlerde ekmek veya bulgur gibi ürünler bulunmuyorsa sağlıklı bir diyet olduğu söylenemez. Ayrıca, uzun vadede kaybettiğiniz kilonun daha fazlasının geri almanıza yol açar. Fakat siyez bulguru bolca çiğnemenizi sağlayarak kısa sürede tok kalmanızı, bel çevrenizdeki yağlardan kurtulmanızı sağlar. Bunun yanında ani kan düşmelerini de önler. Böylece, daha sağlıklı zayıflayabilirsiniz.

Siyez bulguru tüketerek hem güzelliğinizi hem de sağlığınızı koruyabilirsiniz.

 

İlgili Ürünler
Yükleniyor...
body whatsapp icon