Siyez Ürünleri ile Nasıl Kilo Verilir? Siyez ve Diyet

Siyez Ürünleri ile Nasıl Kilo Verilir? Siyez ve Diyet
Bir buğday çeşidi olan siyez, ilk ekili tahıl tanelerinden bir tanesidir. Pek çok insan, siyezin tam olarak ne olduğunu ve siyezden üretilen unun faydalarını merak eder.

Bir buğday çeşidi olan siyez, ilk ekili tahıl tanelerinden bir tanesidir. Pek çok insan, siyezin tam olarak ne olduğunu ve siyezden üretilen unun faydalarını merak eder. Sağlık açısından çok faydalı olan bu buğday türü, modern buğdaylardan farklı. Siyez Buğdayı hem protein açısından diğer buğday türlerinden çok zengin hem de diğerlerinden çok daha az glüten içerir. Bu nedenle özellikle son zamanlarda birçok insanın dikkatini çekiyor. Peki ama siyez buğdayının özellikleri neler? Hadi gelin bu buğday türünü daha yakından inceleyelim.

Siyez Buğdayı Nedir?

Özellikle zayıflamak isteyen insanların gündeminde yer alan siyez, nam-ı diğer Einkorn buğdayı, pek çok faydası ile modern buğdayların bir adım önüne geçmiş bulunmakta. Oldukça eski tarihlere sahip olan bu buğday türü, un haline getirilerek organik ürünlerin yapılmasını olanaklı kılıyor. Bu nedenle sağlıklı beslenmek ve kilo vermek isteyen kişiler, siyez buğdayını radarlarına almış bulunuyor.

Tarihsel anlamda çok önceki dönemlere gidebilen bu buğdayın ülkemizde evcilleştirilmesinde başrolü Güneydoğu Anadolu Bölgesi kapmış. DNA parmak izi, buğdayın Karaca Dağ (Şanlıurfa) yakınlarında evvcilleştirildiğini bizlere anlatıyor.

Siyez buğdayı tarihi bağlamında Şanlıurfa ön plana çıksa da günümüzde de bu buğdayın çok sınırlı bir alanda da olsa yetiştirildiği biliniyor. Şu anda Kastamonu’da yetiştirilen bu buğday, diğer buğday türlerine göre çok daha az glüten içeriyor. Gerçek buğdayların atası olarak tarım dünyasındaki yerini koruyan siyez buğdayının son dönemlerde ön plana çıkmasının sebebi, hiç şüphesiz ki bu buğday türünün insan sağlığını olumlu bir şekilde etkilemesi. Peki siyez buğdayından elde edilen siyez unutam olarak nedir ve faydaları nelerdir?

Siyez Unu Nedir?

Oldukça popüler besinlerden bir tanesi olan siyez ununun siyez buğdayından yapıldığı biliniyor. Sağlığa pek çok açıdan katkıda bulunan bu un ile üretilen ekmek ise pek çok insan tarafından tercih ediliyor. Besleyici özelliklere sahip olan siyez unu, lifli bir yapıya da sahip. Beyaz unlara göre içerisinde yer alan glüten oranı da oldukça az. Pek çok insan tarafından rağbet gören bu unun organik marketlerde satıldığı biliniyor. Peki siyez ununun faydaları nedir?

Siyez Ununun Faydaları Nelerdir?

Günümüzde Kastamonu’da yetişen siyez ununun sağlığa pek çok faydası bulunuyor. Bu nedenle birçok insan tarafından tercih edilen siyez unu faydaları genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilir:

• İnsanlara glisemik endeksi en uygun olan gıdadır.

• Radyasyona karşı dayanıklı.

• Bağırsak kanserini önleme konusunda oldukça başarılı.

• Zengin lif özelliğinden dolayı sindirimi kolaylaştırıyor.

• Yüksek antioksidan özelliğine sahip, bu nedenle hücre yapısını koruma konusunda çok başarılı.

• Folik asit miktarı fazla olduğundan ötürü anne sütünü arttırma özelliğine sahip.

• İçerisinde B1 vitamini bulunuyor, bu yüzden sindirim sistemine iyi geldiği biliniyor.

• Protein değeri oldukça yüksek. Öte yandan karbonhidrat değeri düşük.

• Yağ oranı düşük olan siyez ununun kolesterol içermediği biliniyor.

Yukarıdaki faydalarından ötürü pek çok insan, artık siyez ürünleri satın almakta ve bu ürünlerle sağlıklı bir şekilde beslenmekte. Fakat siyez ununun yukarıda saymadığımız çok önemli bir faydası bulunuyor. Kilo vermek isteyen insanların işini kolaylaştıran bu un, bilhassa bu özelliğinden ötürü pek çok insan tarafından tercih ediliyor. Peki ama siyez ürünleri ile kilo vermek ne demek?

Siyez Unu Besin Değerleri

Bilindiği üzere özellikle kadınların pek çoğu, çeşitli dönemlerde kilo vermek adına diyetler yağıyor ve sağlıklı beslenmeye çalışıyor. Bünyesinde bulunan birçok özelliğinden ötürü oldukça faydalı olan siyez ununun kilo verme konusunda da önemli bir etkisi bulunuyor. Peki ama siyez ürünleri ile kilo vermek ne demek? Bu ürünler ile nasıl kilo verilir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki pek çok diyestisyen, kilo vermek isteyen insanlara siyez ununu tavsiye ediyor. Bu bağlamda ilk önce siyez unu besin değerleri ile ilgili birkaç söz söylemek gerekiyor. Siyez ununun besin değerleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

• Enerji (kcal): 326,3

• Karbonhidrat (g): 72,60

• Protein(%): 11,85

• Diyet Lifi (%): 14,84

• Yağ(%): 1,98

• Tuz(%): 0,058

• Toplam Şeker (%): 0,4

Yukarıdaki şekilde sıralanabilen besin değerleri ile birlikte siyez ununun çok faydalı olduğunu söylemek mümkün.

Siyez Ürünleri ile Kilo Vermek

Siyez ürünleri ile kilo vermek isteyen kişiler, konu ile ilgili detaylı bir şekilde araştırma yapıyor. Öncelikle ifade etmek gerekir ki siyez buğdayının sindirim sistemini düzenli bir şekilde çalıştırdığı bilinmekte. Bu ise kilo vermeye yardımcı olmakta. Normal buğdaylara göre oldukça faydalı olan siyez buğdayıyla birlikte sağlıklı bir şekilde kilo vermek mümkün.

Diyestisyenler tarafından önerilen siyez diyeti ile birlikte kısa süre içerisinde sağlıklı bir şekilde beslenerek kilo vermek olanaklı. Bilindiği üzere diyetisyenler tarafından kişiye özel yapılan diyet listeleri, kilo verme adına en sağlıklı yol. Bu nedenle diyetisyen tavsiyesi ile birlikte siyez diyetinin yapılması olanaklı.

Yükleniyor...
body whatsapp icon