KENDİ EKMEĞİNİ YAP!

Siyez Evi, sizlerin kendi ekmeğini yapabilmesi için gerekli malzemeleri bir araya
toplayarak oluşturduğu “Kendi Ekmeğini Yap Paketi” çok satanlar listesinde!

 

Paket İçeriği:

  • Kastamonu Siyez Unu 500 gr
  • Kapaklı Ekmek Pişirme Kalıbı
  • Çankırı Kaya Tuzu 500 gr.
  • Yıllanmış Siyez Ekşi Hamur Mayası 100gr
Nasıl Yapılır
Siyez Unlu Ekmek İçin Malzemeler:

1. 500 gram Siyez Evi Kastamonu Siyez Unu

2. 350 gram ılık içme suyu

3. 100 gram Yıllanmış Siyez Ekşi Maya

4. 8 gram kaya tuzu


 
Siyez Unlu Ekmeğin Yapılışı:

Daha önce evde ekmek yapmadıysanız, tüm aşamalar başlangıçta sizlere zahmetli gelebilir. Ancak evde ekmek yapmak oldukça eğlenceli ve basittir. Biliyoruz ki sabah kahvaltıda kendi fırınınızdan çıkmış siyez unlu ekmeğinizi yediğinizde ya da akşam yemeğinize söz konusu ekmeğiniz ile eşlik ettiğinizde diğer tüm ekmekler ile vedalaşacaksınız.


Siyez unlu ekmeğin yapılışına başlamak için geniş bir kap alın ve içerisine ılık su ve ekşi mayayı koyarak karıştırın. Maya su içerisinde tamamen çözülene kadar karıştırmaya devam etmelisiniz. Çözülen mayanın içerisine siyez ununu ve tuzu ilave ederek yoğurmaya başlayın. Bu noktada, yoğurma işlemi yaparken tüm gücünüzü kullanmanıza gerek yok. Daha hassas ve nazik hareketler, ekmek yapımı için çok daha uygun olacaktır. Çünkü ekmeğinizin kabarması için hamurun içerisine hava hapsolması ve gözenekli bir yapının oluşması önemlidir.


Yoğurma işlemi bittikten sonra kap içerisindeki hamurunuzu bir bez ile örterek yaklaşık 2 saat dinlenmeye bırakın. İki saatin sonunda hamurunuzun ne kadar kabardığına inanamayacaksınız. Eğer 2 saat kadar vaktiniz yoksa minimum 30 dakika dinlenme için yeterli. Dinlenen hamurunuzu pişirmeye hazırlamadan önce 3-4 kez olacak şekilde her 30 dakikada bir katlama yapmanız gerekiyor. Bu teknik, tamamen daha kabarık bir ekmek elde etmeniz için. Katlama işlemlerinin ardından hamurunuzu tezgaha alıp şekil verebilir ve Siyez Evi Kapaklı Ekmek Pişirme Kabı içerisinde önceden ısınmış 240 derece fırında yaklaşık 50 dakika pişirin. Mis gibi kokusu tüm evi saran siyez unlu ekmeğinizi afiyetle tüketmenizi diliyoruz.
Yardımcı İçerikler
Ekmek Yapma Makinesinde Ekşi Mayalı Ekmek Tarifi
Ekmek Yapma Makinesinde Ekşi Mayalı Ekmek Tarifi
Ekmek yapma makinesinde ekşi mayalı ekmek yaparken fermente süresine dikkat etmek oldukça önemli. Bir de bunlara ekmek makinesi kullanmanın incelikleri dahil olunca sizin için tüm detayları ele almak istedik.
Evinizde Siyez Unlu Ekmek Yapmaya Ne Dersiniz?
Evinizde Siyez Unlu Ekmek Yapmaya Ne Dersiniz?
Eğer hazırsanız, ekşi mayalı siyez unlu ekmek tarifimizle işe başlayalım…
Neden Öğünlerimizde Siyez Ekmeği Tüketmeliyiz?
Neden Öğünlerimizde Siyez Ekmeği Tüketmeliyiz?
Neden öğünlerimizde Siyez Ekmeği tüketmeliyiz? Siyez ekmeğinin sağlık açısından birçok faydaları ve bilinmeyenlerine değiniyoruz..
Ekşi Mayalı Siyez Ekmeği
Ekşi Mayalı Siyez Ekmeği
Siyez Ekmeğini %100 tam tane siyez unuyla yaptık, her öğünde sağlıkla tüketebilirsiniz...
İhtiyacın olan Her Şey Burada!
Yükleniyor...
body whatsapp icon