Atalık Un Ne Demek?

Atalık Un Ne Demek?
Genetiği binlerce yıldır değişime uğramamış olan atalık tahıllara ve onlardan üretilen Atalık Unlara daha yakından bakıyoruz.

Atalık Buğday Nedir?

İnsanların binlerce yıldır karbonhidrat ihtiyacını giderdiği ve insanlık kadar eski bir tarihe sahip olan ekmeğin kaynağı tahıldır. Tahıllar besin değerlerine göre birçok çeşide ayrılır. Bu tahıllar öğütülüp un haline getirilerek soframızda farklı şekillerde kullanılmaktadır. Buğday, mısır, yulaf, çavdar, arpa, nohut, pirinç gibi tahıllar en bilinen çeşitler olsa da bazı türler onlardan çok daha değerlidir. O türler Atalık Buğday olarak adlandırılır. Atalık Buğdaylar, ülkemiz sınırlarında üretilmiş, adları üretildikleri bölgelerle özdeşleşen tahıllardır. Bu tahıllar binlerce yıldır genetiği değişmemiş, insanlar tarafından müdahale olmadan günümüze kadar gelmeyi başarmış tahıllardandır. Çok güçlü yapılarıyla her türlü hava şartına adapte olup kendini koruma altına alan ve bu nedenle evrimleşmeden saf halde kalabilen bu buğdaylara verim kaygıları nedeniyle tarihsel süreçte ilgi azalmıştır. Genellikle sıkı kavuz yapılarıyla üreticiye öğütüm aşamasında zorluk çıkaran atalık buğdaylar vahşi türlerdendir. Ancak modern tahıllara göre hazmı çok daha kolay, daha besleyici ve daha fazla vitamin, protein, mineral ihtiva eden tahıllardandır. Siyez buğdayı, kavılca buğdayı, karakılçık buğdayı, sarı buğday, kızıl buğday (dinkel) gibi tahıllar son dönemde revaçta olan ve üretimi artırılmaya çalışılan atalık türlerdendir. 
 

Atalık Buğday Unları

Çoğu otoriteye göre otoimmün hastalıkların artmasının zamanla değişen beslenme alışkanlıklarımızla ilişkilendirilmektedir. Bunda genetiği ile oynanmış buğdayın etkisi oldukça büyüktür. Üretim ve işleme kaygılarıyla melezleştirilen buğdayın içerdiği gluten oranı artmış bu gluten ise vücut tarafından tanınmayan ve zor sindirilen zor bir bileşiğe evrilmiştir. Genleriyle oynanmış olan modern buğdayın besleyiciliği azalmış içerdiği vitamin, mineral oranları da ihtiyacı karşılamayacak şekilde azalmıştır. Üstelik ticari kaygılar nedeniyle tam tane olarak öğütülmeyen modern buğdayın en değerli olan rüşeym ve kepek tabakaları un üretiminde kullanılmaz. Sadece endosperm tabakasının kullanıldığı sanayi ya da rafine unları, içinde bolca nişasta bulunan, besleyicilikten yoksun unlardır. Bu açıdan modern unun aslında ne kadar sağlıksız olduğunu rahatça gözlemleyebiliriz.  

Yukarıda saydığımız atalık buğdaylardan üretilen Atalık Un Çeşitleri ise genetik aynı kaldığı için Sağlıklı Unlar kategorisinde değerlendirilmektedir. Bu doğal unlar sindirimi zorlayan bileşikleri içermez ve oldukça besleyicidir. Zengin protein ve lif kaynağı olması sayesinde tip2 diyabeti önlemeye yardımcı olur. Atalık unların gluten oranları da oldukça düşüktür ve bu gluten vücudun tanıdığı, evrimleşmemiş saf haldeki glutendir. Dilerseniz en önemli atalık unlara farklı başlıklar altında sırayla değinelim.
 

Siyez Unu Nedir?

Tek tane anlamına gelen “Einkorn” adıyla da bilinen siyez buğdayı (triticum monococcum),on binlerce yıl öncesine tarihlenen en önemli atalık tahıllarımızdandır. Kastamonu bölgesinde üretilen ve menşei yine Anadolu olan bu değerli buğdaydan üretilen Siyez Unu, bol lifli yağısıyla kilo vermeye yardımcı olur, şeker hastaları için uygun bir tahıldır. Modern buğday gibi kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltmez, hazmı rahattır. İçerdiği gluten oranı çok azdır. İsterseniz siyez ununu daha detaylı ele aldığımız “Siyez Unu Nedir? Siyez Ununun Faydaları Nelerdir?” başlıklı blog yazımızı inceleyebilirsiniz.
 

Kavılca Unu Nedir?

Binlerce yıllık geçmişe sahip olan bu önemli yerli tahılımız binlerce yıldır genetiğini korumayı başarmıştır. Kavılca buğdayı, soğuğa karşı oldukça dirayetli olan katmanlı ve sert bir kabuğa sahiptir. Bu güçlü yapı nedeniyle endüstriyel makinelerce hasat edilemeyen kavılca manuel yöntemlerle hasat edilir. Gluten hassasiyeti olanlar için ideal bir seçenek olan Kavılca Unu, diğer modern tahıllara oranla 1,5 kat fazla vitamin, mineral ve protein içerir. Sağlıklı olduğu kadar kendine has özel bir tada da sahiptir. Kavılca unuyla yağılan yemekler oldukça lezzetli olmaktadır. Kavılca ununu daha detaylı ele aldığımız "Kavılca Unu Nedir?" başlıklı blog yazımızı da okumanızı öneririz. 
 

Sarı Buğday Unu Nedir?

Modern Sanayi ununa göre çok daha fazla besleyici ve protein açısından zengin olan Sarı Buğday Unu, durum buğdayından üretilir. Oldukça kaliteli ve sert bir buğday türü olan sarı buğday kendine özgü olan sarı rengiyle ünlenmiştir. Özellikle makarna yapımında kullanılan sarı buğday unu, pastalarda, ev yapımı makarnalarda, ekmeklerde ve birçok hamur işinde güvenle kullanılır. En önemli özelliği ise kendine ait aromatik bir tadı olmasıdır. Sarı buğday ununla yapılan yiyecekler lezzetleriyle öne çıkmaktadır. 
 

Karakılçık Unu Nedir?

Kendine has lezzetiyle ün salan karakılçık buğdayı, başakları siyaha çalan özel bir bitkidir. Sert yapılı ve iri taneli olan bu buğdayın endüstriyel çapta hasadı oldukça zordur. Hasadı genellikle elle yapılır. Hasatta yaşanan kayıplardan ve üretim kaygılarından dolayı nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan karakılçık buğdayı onun faydalarını bilen üreticiler tarafından hayata yeniden kazandırılmaya çalışılmaktadır. Karakılçık ununun besin değerleri modern tahıllara göre çok yüksektir. Kan şekerini kontrollü bir şekilde artırdığı için diyabetik bünyeler için sağlıklı bir seçimdir. Fosfor, potasyum gibi temel minerallerin yanı sıra A, E, K, C vitaminlerini içerir, çok doyurucudur. Karakılçık unundan yapılan yiyecekler aromatik bir kokuya sahiptir ve ağızda lezzetli tatlar bırakır. İsim benzerliği sebebiyle Karabuğday unu ile sıklıkla karıştırılan Karakılçık Unu, karabuğdaydan farklı olarak bir tahıl çeşididir. Karabuğday ise adının aksine bir tahıl türü değildir. Yeşil yapraklı bir bitkinin tohumudur. Karakılçık ile ilgili detaylı bilgi için "Karakılçık Buğdayı Nedir?" konulu blog yazımızı okuyabilirsiniz.
 

Atalık Unlar Siyez Evi’nde…

Atalık buğdayların gereken ilgiyi görmesi ile birlikte atalık unları raflarda bolca görmeye başladık. Ancak Atalık Un Satın Alma noktasında satılan unun içeriği çok önemli bir detay olmakta. Bakıldığında birbirinden ayırt edilemeyecek benzerlikte olan unlar nedeniyle alacağınız unun saflığından endişe duyabilirsiniz. Ya da saf vaadiyle satılan bir atalık unun katkısız olduğu konusunda tereddütleriniz olabilir. İşte bu noktada kendisi de üretim faaliyetleri içerisinde olan, kontrollü tarım ile atalık tahıl üreten ve yetiştirme, hasat gibi süreçlerin tamamına hâkim olan Siyez Evi adresine yönelebilirsiniz. Sağlıklı unlara kolayca ulaşma ve onları kolayca satın alma adımlarında Siyezevi.com.tr adresinden yardım alabilirsiniz. Atalık Unlar kategorimizde tüm saf un çeşitlerinin siparişini online olarak verebilirsiniz.
 
Yükleniyor...
body whatsapp icon